• Opracowała: mgr Magdalena Świerzko

          Kontakt z językiem angielskim już w wieku przedszkolnym daje dzieciom szansę oswojenia się z językiem obcym oraz nabycia pozytywnych doświadczeń potrzebnych do nauki w późniejszej edukacji szkolnej. Jak przyjemnie i efektywnie wprowadzać malucha w świat języka angielskiego?

           

          Zabawa, zabawa, zabawa!

          Dominującą formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa, dlatego przyswajanie języka angielskiego powinno mieć taki właśnie charakter. Zabawy w języku angielskim służą przede wszystkim wprowadzaniu nowego słownictwa oraz zwrotów, a poprzez powtarzalność znakomicie je utrwalają.

           

          Co będzie potrzebne?

          Jedyne czego potrzebujemy to... czas. I ok, zestawy kart obrazkowych też się przydadzą.

          Do przeprowadzenia niektórych zabaw wystarczy użyć prawdziwych przedmiotów, np. ucząc dziecko nazw zabawek możemy wykorzystać zabawki z pokoju dziecka, podobnie w przypadku nauki nazw produktów spożywczych, części garderoby itd. Do nauki niektórych grup tematycznych konieczne jednak będą karty obrazkowe, które możemy kupić gotowe bądź pobrać za darmo tutaj: zestawy kart obrazkowych i wydrukować.

           

          Zanim zaczniemy, bardzo ważne zasady:

          1. Optymalna dla dziecka liczba słówek do wprowadzenia podczas jednej zabawy to maksymalnie sześć.

           

          2. Wymowa jest ważna! Jeśli nie jesteśmy pewni wymowy jakiegoś słówka, sprawdźmy na forvo.com (znakomity słownik wymowy). Raz nabyty błąd w wymowie bardzo trudno potem wyeliminować!


           

          3. Różnorodność. Dzieci mają bardzo krótki czas skupienia uwagi, dlatego zadbajmy o różnorodność: po zabawie kartami obrazkowymi zaśpiewajmy piosenkę z pokazywaniem, a zabawy „siedzące” przeplatajmy tymi wymagającymi ruchu.

           

          4. Metoda małych kroków. Częsty kontakt dziecka z językiem obcym jest bardzo wskazany, jednakże jeszcze bardziej wskazane jest aby nie „przedobrzyć”. Zacznijmy od krótkich, pojedynczych zabaw i z czasem stopniowo wydłużajmy aktywności.

           

          5. Have fun! Zadbajmy o pozytywną atmosferę zabawy, nie dopuszczajmy do zmęczenia czy znużenia dziecka. Pamiętajmy, że efektywne przyswajanie języka obcego przez dziecko w wieku przedszkolnym dzieje się mimochodem, w czasie zabawy. Można śmiało rzec że najważniejsza jest dobra zabawa, a przyswajanie angielskiego to wspaniały skutek uboczny!

           

          Poniżej znajdziecie przykłady kilku najlepszych zabaw, które są bardzo lubiane przez dzieci, angażujące i znakomicie uczą słówek i zwrotów bądź je utrwalają. W przykładach posłużyłam się tylko nazwami zwierząt, jednak zabawy te można dopasować do dowolnej grupy tematycznej. A zatem, do dzieła!

           

          Propozycje zabaw:

           

          Demonstrowanie zwierząt / czynności

          Zabawa w naśladowanie zwierząt to znakomity sposób na wprowadzenie lub utrwalenie nazw zwierząt. Prezentując karty obrazkowe ze zwierzętami, wypowiadamy polecenia: Be a spider! Be a rabbit! Dziecko demonstruje sposób poruszania się zwierząt, łącząc naukę języka z aktywnością fizyczną. Jeśli dziecko rozpoznaje już nazwy zwierząt, zabawę można zmodyfikować - dziecko demonstruje zwierzę jako zagadkę. Próbujemy wykorzystać wtedy dialog:

          - What am I?

          - Are you a lion?

          - No, I'm not!

          - Are you a tiger?

          - Yes, I am!

          Zabawę możemy wykorzystać do utrwalania nazw czynności ( wtedy demonstrujemy jakąś czynność i pytamy What am I doing?), lub do tematyki produktów spożywczych („What am I eating?”)

           

          Czego brakuje?

          Prezentujemy dziecku karty obrazkowe ze znanymi już zwierzętami i wspólnie z dzieckiem nazywamy je. Następnie prosimy dziecko o zamknięcie oczu i zakrywamy jedną kartę. Pytamy dziecko by odgadło brakującą kartę: What’s missing?.

           

          Kto tam?

          Dzielimy zestaw kart obrazkowych ze zwierzętami między siebie i dziecko. Odwracamy się do siebie plecami i udajemy, że mieszkamy w swoich domach i czekamy na gości. Losujemy na przemian obrazek zwierzęcia, które mamy odegrać. Następuje dialog:

          - Knock, knock. (puka do „drzwi”)

          - Who is it?

          - Neigh, neigh!

          - Oh, it’s a horse! Come in, please!

           

          Prawda czy fałsz?

          Losujemy kartę obrazkową, pokazujemy i nazywamy ją - dbamy o to, by niektóre nazwy zgadzały się z obrazkiem, a inne nie. Dziecko mówi czy to prawda, czy fałsz: true / false. Potem następuje zamiana ról. Zabawa będzie bardziej atrakcyjna jeśli wprowadzimy dziecko w pewien kontekst, np.: Pewna psotna wróżka sprawiła że zapomniałam jak nazywają się niektóre zwierzęta! Jeśli pomożesz mi nazwać wszystkie karty, to może moja dobra pamięć wróci? Wtedy przy nazywaniu kart udajemy że mocno się zastanawiamy, drapiemy się po głowie, robimy różne miny. Dobra zabawa gwarantowana! :)

          Zabawę możemy zmodyfikować, wprowadzając dialog:

          - Is it a spider?

          - No, it isn't!

          - Is it a fish?

          - Yes, it is!

           

          Bieg po obrazek

          Rozkładamy karty obrazkowe po całym pomieszczeniu, wyznaczamy pole startu. Na hasło, np. a rabbit dziecko szuka odpowiedniego obrazka. Gdy wybierze prawidłową kartę, wraca na start. Grę można powtórzyć tak, aby dziecko musiało wysłuchać nie tylko pojedyncze słowa, ale całą zagadkę, np. It’s small. It lives in the nest. Potem może nastąpić zamiana ról.

           

          Memory

          Do przeprowadzenia tej gry potrzebujemy dwa zestawy takich samych jednostronnych kart. Dobrze aby słówka prezentowane na kartach były wcześniej dziecku wprowadzone. Zasady są takie jak przy każdej innej grze memory. Ważne by po odkryciu karty nazwać obrazek, oczywiście po angielsku, i zachęcić dziecko do powtórzenia. Podczas gry można tez wprowadzić dwa zwroty, What a pity! - Jaka szkoda!, w razie niepowodzenia, oraz What a luck! - Jakie szczęście!, w przypadku sukcesu.

           

          Magiczne słowo

          Zabawa ta rozwija umiejętność uważnego słuchania, rozwija koncentrację i utrwala prawidłową wymowę poznanych słówek. Wspólnie z dzieckiem wybieramy magiczne słowo, zwykle takie które dziecku najtrudniej jest zapamiętać np. a turtle. Wymieniamy nazwy różnych zwierząt, dziecko stojąc uważnie słucha, a na hasło a turtle stara się szybko usiąść. Podczas wymieniania nazw zwierząt początkowo akcentujemy magiczne słowo, posiłkujemy się też kartami obrazkowymi, by umożliwić dziecku skojarzenie nazwy ze znaczeniem. Później gdy dziecko już się osłucha z magicznym słowem, wymieniamy wszystkie słowa z taką samą intonacją, a na koniec zwiększamy poziom trudności i akcentujemy inne słowo niż magiczne.

           

          Angielski jest wszędzie!

          Nie ograniczajmy angielskiego tylko do określonych zabaw - wprowadzajmy angielskie słówka i zwroty do codziennej komunikacji. Jedząc posiłek nazywajmy po angielsku produkty spożywcze, naczynia i sztućce, widząc jakieś zwierzę na spacerze czy na obrazku nazwijmy je po angielsku: Look, it's a dog!, podczas mycia rąk powiedzmy: We're washing our hands! Takie proste komunikaty (powtarzane bardzo często, nie jednorazowo) sprawiają, że dziecko samoistnie przyswaja język. Zauważmy, że nie ma to nic wspólnego z nauką w tradycyjnym rozumieniu, bardziej przypomina sposób w jaki przyswajamy język ojczysty. Na pierwszym etapie wprowadzania dziecka w świat języka obcego chodzi właśnie o takie naturalne przyswajanie.

          Dzieci zwykle uczą się mówić w języku ojczystym przy ogromnym wsparciu swoich rodziców. Podobnie jest w przypadku języka angielskiego - jako rodzice możemy pomóc, bez względu na to, jaki jest nasz poziom znajomości angielskiego. A zatem do dzieła! Good luck and … have fun!

           

          Bibliografia:

          Cameron, L. Teaching Languages to Young Learners. Cambridge University Press, Cambridge 2005.

          Szplit A., Efektywnie i atrakcyjnie, czyli o przedszkolnym i wczesnoszkolnym nauczaniu języka angielskiego, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce 2016.

          Edelenbos, P., Johnstone, R., Kubanek, A. (2006).The main pedagogical principles underlying the teaching of languages to very young learners. Languages for the children of Europe. Published Research, Good Practice and Main Principles. Final Report of the EAC 89/04, Lot 1 study. [https://ec.europa.eu/assets/eac/languages/policy/language-policy/documents/young_en.pdf].

          Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego (Załącznik 1 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. (poz. 356). [www.men.gov.pl].

          Szpotowicz, M., Szulc-Kurpaska, M., Język angielski w wychowaniu przedszkolnym. Program nauczania 3, 4, 5 i 6-latków. Oxford University Press, 2017.

          Miller, R. (2000). ‘A brief introduction to holistic education’,The encyclopedia of pedagogy and informal education. [https://infed.org/mobi/a-brief-introduction-to-holistic-education/].

           

    • Kontakty

      • Przedszkole Nr 9 w Chorzowie, ul. Omańkowskiej 9
      • 32 2411772
      • Omańkowskiej 9, 41-500 Chorzów Poland
      • przedszkole9.bip.chorzow.eu
      • www.facebook.com/przedszkole9chorzow
  • Galeria zdjęć

      brak danych