• PROJEKT: Wzrost upowszechniania wysokiej jakości edukacji przedszkolnej poprzez dodatkowe zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 9 w Chorzowie

Projekt Wzrost upowszechniania wysokiej jakości edukacji przedszkolnej poprzez dodatkowe zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 9 w Chorzowie jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Oś Priorytetowa XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego

dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego

dla poddziałania: 11.1.1. Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej – ZIT

Dofinansowanie projektu: 745 797,73

Całkowita wartość Projektu wynosi 877 409,10

Przedszkole nr 9 w Chorzowie realizowało projekt EFS, który jest projektem komplementarnym do projektu pt. „Przebudowa i rozbudowa infrastruktury wychowania przedszkolnego w zdegradowanym budynku Przedszkola nr 9 przy ul. Omańkowskiej w Chorzowie wraz z niezbędnym jego wyposażeniem. Projekt infrastrukturalny realizowany był w latach 2014-2018.

Nowy projekt, o charakterze społecznym, rozpoczął się 1 czerwca 2018 roku. Zakończył się 31 sierpnia 2019 roku.

Celem projektu był wzrost dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w Chorzowie. Cel ten został wypełniony poprzez utworzenie 29 dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego, rozszerzenie oferty Przedszkola nr 9 w Chorzowie o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci, oraz podniesienie jakości edukacji przedszkolnej poprzez doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Grupą docelową/ ostatecznymi odbiorcami wsparcia w projekcie byli:

1. Dzieci w wieku przedszkolnym

2. Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalistycznego

3. Nauczyciele, kadra pedagogiczna przedszkola

Projekt obejmował trzy rodzaje działań:

1. Utworzenie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego w Przedszkolu nr 9 – w ramach tego zadania uruchomiono 29 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Dzięki temu liczba dzieci uczęszczających do przedszkola wzrosła do 159

2. Rozszerzenie oferty Przedszkola nr 9 o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne. Zadanie to pozwoliło na uruchomienie szeregu zajęć dodatkowych dla dzieci uczęszczających do przedszkola. Działania zostały ukierunkowane przede wszystkim na dzieci z niepełnosprawnościami lub innymi trudnościami. Część działań ma także charakter integracyjny i dotyczy wszystkich dzieci.

3. Podniesienie jakości edukacji przedszkolnej poprzez doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli. W ramach projektu dwoje nauczycieli nabędzie nowe kompetencje i kwalifikacje dzięki uczestnictwo w szkoleniu lub studiach.